Добродошли ПДФ Штампа Ел. пошта

„Ово је кућа на коју нико не мора да закуца на врата. Црква је једина установа на чија се врата не куца, она је отворена сваком човеку добре воље. А поготову овде у овом манастиру, у овом центру кога смо подизали да буде стециште људи који желе да унесу мир и добру вољу и људи који желе да хришћанску љубав што више поврате у срца своја.“

Његово Преосвештенство

Епископ шабачки Господин Лаврентије

Манастир „Св. Николај Српски“ – Соко се налази у западном делу Србије и припада општини Љубовија. Подручје општине је реком Дрином одвијено од Републике Српске и општина Братунац и Сребреница, а граничи се и са општинама Мали Зворник, Крупањ, Осечина, Ваљево и Бајна Башта. Од 19-ог века овај крај је познат под називом Азбуковица.

Манастир, смештен у подножју Соколске планине, је задужбина Његовог Преосвештенства епископа шабачког Господина Лаврентија. Посвећен је Св. владици Николају Велимировићу који се слави 03. маја. Црква , у чијем олтару се чува део моштију Св. владике Николаја, је саграђена 1994. године и припада позном моравском стилу. Дрворезбарени иконостас је рађен у барокном стилу и позлаћен 24-каратним златом, док је иконе у византијском стилу живописала и манастиру поклонила сестра Крстана Тасић, познати иконописац. Са десне стране цркве се пружа здање манастирског конака, а са леве зграда у чијем приземљу је смештен манастирски музеј.

У кругу манастирског комплекса се налази и већи смештајни објекат – Дом Николаја Велимировић који располаже са комфорно уређеним собама. Структура соба износи: 20 једнокреветних,10 двокреветних и 10 вишекреветних соба са укупно 190 лежаја.

Под његовим кровом се налази и кухиња са пространом трпезаријом, библиотека и продавница сувенира. Велики и мали конак су повезани зградом у чијем приземљу се налазе просторије погодне за одржавање семинара и других стручних скупова. На самом врху ове зграде, по целој површини је тераса – видиковац, где се могу организовати разни пригодни, културни и духовни програми. Посетиоцима на располагању стоје и спортски терени.

Манастир Св. Николај је подигнут на платоу испод Соко града или „Невесте султанове“, најомраженијег турског утврђења, чији су остаци и данас видљиви на једној стени Соколске планине. На истој стени налази се и позлаћини крст, висок 12 м и тежак 2280 кг. Крст је постављен 24. марта 2000. године, као споменик недужним жртвама НАТО бомбардовања 1999. године, а дар је Немца Хорста Вробела. Ноћу је осветљен, па зрачи особеним, свечаним миром, доминирајући овим делом Подриња. Пут, у дужини од 2 км, који од манастира води до крста назван је „Пут вере“. Дуж тог пута, на сваких 200 м, изграђено је десет капелица, а у свакој је редом исписана по једна Божја заповест.

Манастир Св Николај Српски представља још један симбол борбе српског народа за очувањем националног идентитета, духовности, вере и културе. Уз то, нуди све садржаје којима ће посетиоци задовољити своју туристичку потребу, како културну тако и рекреативну. Одлични услови постоје за развој првенствено верског туризма, али и других облика попут манифестационог, излетничког, културног и спортско-рекреативног.